ODABRANI FILMOVI 2019

KATEGORIJA do 15 godina

145 godina žute zgrade

145 year of the yellow building

6’36”

Group

VANIMA

Documentary

A canção do solteiro

Bachelor´s song

6’35”

Group

Anilupa

Animation

A flor rara

A rare flower

7’51”

Group

Associação de Ludotecas do Porto

Animation

Αχ, αυτό το αυ

Ah, this damn letter au

6’47”

Group

Primary School of Niata/Agios Dimitrios

Fiction

Budi stolar

Be a carpenter

10’02”

Matej Barac

Videodružina BezVizije

Documentary

Caperucita rosa

Little Pink Riding Hood

2’24”

Alba Cuevas Padules, Milagros Servían Acosta

Taller Telekids

Animation

City Stories  2

City Stories 2

6’00”

Group

Wild Kids animation studio

Animation

El Tesoro del Camilo

The Treasure of Camilo

6’25”

Group

Colegio Público Camilo Hernández,   Cáceres                                                             

Fiction

Entre silencios

Between silences

12’45”

Group

Cinema en curs – A Bao A Qu

Fiction

First woman with Laiko

First woman with Laiko

2’51”

Group

Labodanim

Animation

Istraživači

The Explorers

7’44”

Group

Kaooosss

Fiction

Jesen

Autum

2’15”

Group

NS Dubrava – Škola crtanog filma Dubrava

Animation

Les ones ressonen

The echo of the waves

13’12”

Group

Cinema en curs – A Bao A Qu

Fiction

Mačak u vreći

A Cat in a Sack

7’15”

Group

Škola filma Šipan

Fiction

Metamorfosi

Metamorphosis

6’48”

Group

Fondazione PInAC

Animation

Mια φωλιά για τα πουλιά, μια γωνιά για τα παιδιά

A nest for the birds, a spot for the kids

2’06”

Group

1st Primary School of Thessaloniki

Animation

Mlaka brez vode

Lukewarm without water

3’21”

Group

Kud Mreža / VRTEC VODMAT

Animation

Moć

Power

3’54”

Isabela Franolić

FKVK Zaprešić

Fiction

Na dopunskoj nastavi

In supplementary classes

11’00”

Group

ZAG

Documentary

Najgore je to što nemaš nikoga

The Worst Thing is Having Nobody

3’47”

Lovro Horvat

MG OŠ Dr. Ivana Novaka Macinec

Documentary

Otmica

Hijacking

6’20”

Group

Udruga Luža

Fiction

Paralele crvene i bijele

Parallels white and red

2’47”

Group

VANIMA

Animation

Posljedice

Consequences

3’00”

Matea Kučak

Mali filmoljupci

Fiction

Sama stvaram svoju sreću

I make my own happiness

2’51”

Dora Ašler, Vanda Heidl

FS OŠ Većeslava Holjevca

Fiction

Spavač

Sleeper

7’38”

Group

II. OŠ Čakovec

Animation

Svakom je Bog dao nešto

God gives everyone a chance

8’59”

Ema Puljić

FS OŠ Strahoninec

Documentary

Škarje moje malo

My little Škarje

14’08”

Jana Držanić

OŠ Tomaša Goričanca Mala Subotica

Documentary

Štednja – ulaznica za budućnost

Saving money – ticket to future

4’55”

Lana Jelovac

FD “Jazavci”     OŠ Pavao Belas

Fiction

Tesla i Edison

Tesla and Edison

5’10”

Group

FS POŠ Nova Zadar

Animation

U potrazi za zakopanim blagom

In search for buried treasure

2’21”

Roko Damiani

FKVK Zaprešić

Animation

KATEGORIJA od 16 do 20 godina

100 % polyester

100 % polyester

3’08”

Luka Stjepanović

PUG Zagreb

Documentary

¿Qué pasaría si la animación sociocultural desapareciese?.

What would happen if sociocultural animation disappeared ?

4’25”

Group

IES Bárbara de Braganza ,   Badajoz                                                           

Documentary

Alex

Alex

10’06”

Group

Muški UD Dubrovnik

Documentary

“Alma”

“Alma”

5’55”

Group

IES Llerena,   Llerena                                                                                                                            

Fiction

Cristallo

Cristallo

15’00”+

btb

Group

Liceo Classico Statale “M. Minghetti”

Fiction

Čipka film

LACE MOVIE

2’08”

Lucija Lubina

NS Dubrava / Škola crtanog filma Dubrava

Animation

Djeca sunca

Children of the Sun

6’11”

Group

Independent

Documentary

Esta soy yo

This is me

10’00”

Yaiza Suárez

High School Cacheiras / Ind.

Fiction

Etikete

Labels

4’33”

Nina Damjanović

Independent

Fiction

Ξημερώνει στο Γεντί Κουλέ

Μorning comes in Yedi Kule

6’30”

Group

8th High School of Pireus

Documentary

G. Oblak

Mr. Cloud

1’30”

Group

ZVVIKS

Animation

Ilija i Pavle

Ilija & Pavle

15’00”+

btb

Nika Kapelec

FS Medika

Fiction

Ime mi je Mara

My name is Mara

6’36”

Marina Bebek

FS Paola Di Rosa

Fiction

Interakcije

Interactions

2’45”

Group

ZVVIKS

Animation

Klinka

Kiddo

13’30”

Petra Pavetić Kranjčec

Blank_filmski inkubator

Fiction

La felicità romana

Roman Happiness

9’59”

Group

Polittico

Fiction

Kitten In My Hands

Kitten In My Hands

3’43”

Katya Kaminsky

Wild Kids animation studio

Animation

Ο κύβος

The cube

4’00”

Group

2nd lyceum of Igooumenitsa

Fiction

Pepeljuga

Cinderella

15’00”+

btb

Melita Mukavec

Blank_filmski inkubator

Fiction

Price

Price

4’44”

Samuel Navarro

Sanador Films

Fiction

Ruleta Rusa

Russian Roulette

8’04”

Lydia Gonzalez

IES Rodanas

Fiction

Slijepci

The Blind

2’03”

Lucija Petkoviček

FKVK Zaprešić

Animation

Smetnje

Distractions

6’37”

Josip Skledar

FKVKZ

Fiction

The Moon and The Sun Love

The Moon and The Sun Love

4’38”

Ekaterina Kurygina

Independent

Animation

The Unknown Savior

The Unknown Savior

13’11”

Iliana Rapti

1st Laboratory Centre of Argos &  1st VHS of Argos

Documentary

OVORENA KATEGORIJA

A Message to All Women

A Message to All Women

2’06”

Leonarda Fabris

Udruga Luža

Dial up

Dial up

1’21”

David Filipović

EPISKOP

Etiquetas

Taggs

1’50”

Miguel Voces Gancedo

IES Europa

Family photos

Family photos

3’51”

Magdalena Janđel

ALU Zagreb

Kreativni pojmovi

Creative notions

3’42”

Group

Škola likovnih umjetnosti Split

Mi mejor enemigo

My best enemy

3’00”

Marcela Taracido

High School Cacheiras / Ind.

Modern crockshow

Modern crockshow

4’02”

Dorja Cug

ŠUDIGO

Morana

Morana

6’48”

Borna Ivan Masnec

Samostalni / Independent

Na plavoj livadi

On the blue meadow

5’54”

Eva Magdić Govedarica

Samostalni / Independent

Nature

Nature

1’16”

Sara Marin

SŠ Pakrac

Primavera

Spring

4’48”

Ambra Radić

Samostalni / Independent

Reci NE nasilju!

Say NO to bullying!

1’40”

Karla Tadić

FD Mladi SKIG-ovci

Zmija

The snake

3’07”

Jurica Balenta

ŠAF